«

»

May 13

The Reality Behind the Power Cost of an EcoloBlue Home/Office Unit

We occasionally get some raised eyebrows when we mention the power consumption of our EB30 Series units. This is very surprising. Given that at about 380 Watts, it runs on far less energy than half of your appliances, costs far less than bottled water, prevents plastic bottle waste, and to most people is a necessity to provide clean drinking water. Unlike running a TV, microwave or dishwasher that are not really needed in the grand scheme of things.

Using the formula on THIS website, let’s see how this plays out…

1. Estimate of time used: The EcoloBlue should remain powered on 24/7

2. Wattage: The wattage is around 380 Watts at normal usage/idle. If you use the hot function, it will rise slightly during those short durations. Alternately, when the machine is running idle, it used less than 30 Watts. But we will use 380 as a baseline for this example.

3. Daily energy consumption:
(380 W × 24 Hrs) ÷ 1,000 = 9.12 kWh

4. Annual energy consumption: The machine is used daily.
9.12 kWh × 365 = 3328.8 kWh

5. Annual cost: The utility rate is 11 cents per kWh for this example. Check your own bill for your specific rate.
3328.8 kWh × $0.11/kWh = $366.17/year (and the water is FREE)

Our EB30 Series machines create ‘up to’ 8 gallons a day based on humidity levels. So again, so the sake of this example, let’s just say the machine creates 5 gallons a day in an average humidity location.

– 5 gallons a day x 365 days = 1,825 gallons a year

– $366.17 / 1,825 gallons = $.20 a gallon

At this time on Office Depot’s website (for example), you can get 1 gallon of water for $.99.

– That bottled water would cost $1806.75 annually for 1,825 gallons.
– That is $1,440.58 more than the electricity cost of running the EB30.

So while your money is going to your power company instead of your grocery store, you are still saving $1,440.58 every year on your bottled water purchases. In the end, I really see no arguments for anyone saying that the machine uses too much electricity. It actually pays for itself 4-5 times over in reality, if you stop buying bottled water.

Makes sense to me.

4 comments

Skip to comment form

  1. Henry

    Hey, what about the fact that most people don’t use that much bottled water each year. The average consumer drinks about 24 gallons of bottled water a year. In that case, the device wouldn’t be worth it, right? Sounds like it might be useful for an office, but that would depend on how much water they consumer per year.

    1. EcoloBlue

      Yes, you need to weigh all the options. Most of our customers are the type of consumer that relies heavily on bottled water as their primary source of drinking water, until they purchase our machine. Plus our machines have a 10 year lifespan. It easily pays for itself. And if you are a single person using it, versus a family of 4 for example, of course that changes things. However our home/office unit is only one solution we have. We have industrial models that can assist in many industries, and can create was up to millions of liters a day.

  2. EcoloBlue

    This is true. But we are not trying to replace tap water. We have created a water source for those who do not have water, or safe water, to drink. There are entire communities that we have visited, that have no water at all. They have to rely on trucking water in, or the city/county on donated bottled water and public showers.

    A lot of people will always have a stigma against tap water, and what is in it or potentially in it. That is why there are 5 gallon bottle delivery services that people use. We are an alternative to that option, as we try to prevent all that plastic bottle waste.

    We are in talks with numerous entities in countries all over the world who are in need of water. A lot of places worldwide do not have the luxury of turning on a tap and having water come out.

    There are also those who who insist on watering their multi-acre properties, to the dismay of their local cities. Our solutions can allow them to continue conserving their municipal water usage, by installing one of our machines for the purpose of watering their landscaping, gardens, or greenhouses.

  3. dzetland

    Thanks for doing the math. You forgot to add a HIGHLY relevant reference point, i.e., that most tap water costs about $3 for 748 gallons (one CCF), or 0.4 cents/gallon, which means that your “free water” costs about 50x the cost of normal tap water.

    Yes, yours is triple filtered, etc., but the same can be done for tap water at a much larger cost.

    Oh, and you can use more than 5-8 gallons/day of tap water 🙂

Comments have been disabled.